
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp (522 W) 3,400 RPM, Rear Exhaust, 1/2 Inch to 1-1/2 Inch x 30 Inch (13 mm to 38 mm x 762 mm) Belts, Pneumatic Pipe Belt Finisher
- Item Code: 14360-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Air-powered Pipe Belt Finisher achieves top-quality finishes on rounded surfaces in record time! Sand, blend, surface condition, polish and finish on metals such as stainless steel and aluminum. An essential tool for metal and railing fabrication, plus pharmaceutical equipment, food industries and more!
Features
Back To Top- Accepts abrasive belts in widths of 1/2" to 1-1/2", by 30" in length (13 mm to 38 mm x 762 mm). For use on rounded surfaces from 3/8" to 6" in diameter (10 mm - 152 mm).
- Safety-lock throttle lever prevents accidental start-up of tool. Side-handle adjusts for optimum comfort and control. Comfortable grip may be moved for left or right hand use.
- Extended rear exhaust muffler ensures the lowest sound levels. Ergonomic tool grip is insulated for extended use. Adjustable head-assembly is easily rotated to suit each application. Tension-arm allows quick and easy changing of abrasive belts.
- Abrasive belt contacts 180 degrees of workpiece circumference, for diameters from 3/8" to 2-3/8" (10 mm to 60 mm). May also be used on rounded surfaces a large as 6" (152 mm)in diameter.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 1/2" to 1-1/2" x 30" (13 mm to 38 mm x 762 mm) |
|---|---|
| Height Inches (mm) | 10" (254) |
| hp (W) | 0.7 (522) |
| Length Inches (mm) | 18" (450) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 2,100 (640) |
| Motor Free Speed (RPM) | 3,400 |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear Exhaust |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Motor Style | 7 Degree Offset |