
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2-3/4 in. 0.040/120SC Crimped Fill 1/4 in. Stem Nylon Utility Cup Brush
- Item Code: 14404
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Nylon Cup Brushes - Weiler also offers an assortment of Nylon tools featuring traditional cup brush construction for deburring and finishing use in lighter duty applications. These brushing tools can be used on dedicated machines in automated processes or on low speed/high torque handheld tools for manual applications.
Features
Back To Top- Ideal for Deburring and Finishing in Light-Duty Applications
- Can be used in dedicated machines in automated processes or on low speed/high torque handheld tools for manual applications
Tech Specs
Back To Top| Standard Pack Quantity | 1 |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Grit | 120 |
| Trim Length | 1-1/4" |
| Diameter | 2-3/4" |
| Fill Diameter | 0.040" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Maximum RPM | 6000 |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Stem Diameter | 1/4" |