
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M DBI-SALA Hook2Quick Ring Coil Tool Tether with Tail (10/Pack)
- Item Code: 1500066
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M DBI-SALA Fall Protection for Tools Holsters are designed with functional features to enable workers to holster various tools while working at height.
Features
Back To Top- Compatible with 3M DBI-SALA Fall Protection for Tools accessories
- Enable workers to secure tools and accessories while working at height
- Multiple capacities, materials, lengths, and connector options designed for a variety of applications
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Dimensions | 157.5 cm |
|---|---|
| Net Weight (Imperial) | 2.25 lb. |
| Net Weight (Metric) | 1.02 kg |
| Overall Height (Metric) | 68.58 mm |
| Product Number | 1500066 |
| Product Type | Ring Coil Tether |
| Weight (Imperial) | 2.25 lb. |
| Weight (Metric) | 1.02 kg |
| Industry Recommended | Transportation |
| Color | Yellow |
| Overall Length (Metric) | 307.34 mm |
| Brand | 3M |
| Weight Capacity | 2 lb. (0.9 kg) |
| Specifications Met | ANSI / ISEA 121-2018 |