
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, 7° Offset, 25,000 RPM, Rear Exhaust, for 1/8-1/2 Inch W x 12 Inch L (3-13 mm x 305 mm) Belts, Mini-Dynafile II Abrasive Belt Tool
- Item Code: 15003-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Ideal for strap polishing and working in narrow openings. Tool includes 15026 Contact Arm for 1/2" wide x 12" long abrasive belts and 15118 Drive Wheel.
Features
Back To Top- Lightweight ergonomic design handle features 7 degree offset. Multi-position grinding head pivots 360 Degree.
- Belt guard easily detaches for quick abrasive change; simple belt tracking adjustment knob.
- For added versatility, tool can be easily converted to Die Grinder with optional 01644 (1/4") Threaded Collet Insert.
- 40378 Rubber Drive Wheel may be ordered separately, for efficient use with optional non-woven nylon belts.
Tech Specs
Back To Top| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
|---|---|
| hp (W) | .4 (321) |
| Motor Style | 7 Degree Offset |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,890 (1,486) |
| Motor Free Speed (RPM) | 25,000 |
| Belt Size Inches (mm) | 1/8-1/2" (3-13) W x 12" (305) L |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear Exhaust |
| Height Inches (mm) | 3-1/2" (89) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Length Inches (mm) | 11-3/4" (298) |