
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 (.1250) FC7 Coated 144° Dominator 1505 Series Solid Carbide Drill
- Item Code: 15006-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's solid carbide 1505 Dominator drills are designed for holding tight tolerance holes and often eliminates the need for reaming. Unique geometry features improve surface finishes while enhancing coolant flow and chip removal. Fullerton€™s recommended drill for Steels, Stainless Steels, Super Alloys and Titanium.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 144� Dominator Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Double Margin
- Coolant Through and Solid
- Standard FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -. 0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Cleared Length (Decimal Inch) | 0.5000 |
|---|---|
| Cleared Length (mm) | 12.70 |
| Brand | Fullerton |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.6250 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Point End Type | Notched |
| Coating/Finish | FC7 |
| Decimal Diameter | 0.1250" |
| Flute Length (Inch) | 5/8 |
| Overall Length (Inch) | 2 |
| End Type | SE |
| Fractional Diameter | 1/8" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1250 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/8 |
| Shank Diameter (mm) | 3.18 |
| End Type Character Designation | N |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Include Angle (Degrees) | 144 |
| Weldon Flat | No |
| Coolant Through | No |
| Flute Length (mm) | 15.88 |
| Length | 3xD |
| Length Designator | 3xD |
| Metric Diameter | 3.18 mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.0000 |
| Overall Length (mm) | 50.80 |
| Series | 1505 |
| Direction of Cut | RH |