
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, 7° Offset, 25,000 RPM, Rear Exhaust, for 1/8-1/2 Inch W x 13 Inch L (3-13 mm x 330 mm) Belts, Mini-Dynafile II Abrasive Belt Tool for 13 Inch (330 mm) Belts
- Item Code: 15013-DYN
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Ideal for strap polishing and working in narrow openings. Tool includes 15035 Contact Arm for 1/2" (13 mm) wide x 13" (330) long abrasive belts and 11078 Drive Wheel.
Features
Back To Top- Lightweight ergonomic design handle features 7 degree offset. Multi-position grinding head pivots 360 Degree.
- Tool has standard rear muffling with additional exhaust directed at the front belt assembly, providing the benefit of belt cleaning and cooling.
- Swiveling belt guard, just pull up on cover and swing out of the way for quick and easy belt exchange. Pivot screw does not need to be loosened to move guard.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 1/8-1/2" (3-13) W x 13" (330) L |
|---|---|
| Exhaust Type | Dual Front & Rear Exhaust |
| Height Inches (mm) | 3.9" (98) |
| Length Inches (mm) | 12.1" (307) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,890 (1,486) |
| Brand | Dynabrade |
| Motor Free Speed (RPM) | 25,000 |
| Motor Style | 7 Degree Offset |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| hp (W) | .4 (298) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |