
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/64 (.1719) Uncoated 118° Series 1510 Solid Carbide Drill
- Item Code: 15081
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality 2-flute, solid carbide drill can handle a wide variety of materials. These general purpose drills are manufactured consistently to the highest quality standards and tolerances. Offered in multiple sizes, both stub and standard lengths. Preferred design for screw machine and Swiss lathe applications.
Features
Back To Top- 2 Flute
- 25 Degree Helix
- 118 Degree Four Facet Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000 -.0005" / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Direction of Cut | RH |
|---|---|
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.6250 |
| Metric Size | 4.37 mm |
| Overall Length (Inch) | 2-3/4 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1719 |
| End Type | SE |
| Length | 7xD |
| Overall Length | 2.75 |
| Flute Length (mm) | 41.28 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Point Include Angle (Degrees) | 118 |
| Brand | Fullerton |
| Decimal Size | 0.1719" |
| End Type Character Designation | FF |
| Length Designator | 7xD |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | 1510 |
| Shank Diameter (Inch) | 11/64 |
| Flute Length (Inch) | 1-5/8 |
| Coating/Finish | None |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (mm) | 69.85 |
| Point End Type | Four Facet |
| Coolant Through | No |
| Fractional Size | 11/64" |
| Shank Diameter (mm) | 4.37 |
| Weldon Flat | No |