
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 (.1875) Uncoated 118° Series 1510 Solid Carbide Drill
- Item Code: 15088
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality 2-flute, solid carbide drill can handle a wide variety of materials. These general purpose drills are manufactured consistently to the highest quality standards and tolerances. Offered in multiple sizes, both stub and standard lengths. Preferred design for screw machine and Swiss lathe applications.
Features
Back To Top- 2 Flute
- 25 Degree Helix
- 118 Degree Four Facet Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000 -.0005" / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Coolant Through | No |
|---|---|
| Decimal Size | 0.1875" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1875 |
| Coating/Finish | None |
| Flute Length (mm) | 41.28 |
| End Type Character Designation | FF |
| Fractional Size | 3/16" |
| Length | 7xD |
| Point End Type | Four Facet |
| Brand | Fullerton |
| Overall Length (Inch) | 2-3/4 |
| Direction of Cut | RH |
| Length Designator | 7xD |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Include Angle (Degrees) | 118 |
| Series | 1510 |
| Shank Diameter (Inch) | 3/16 |
| End Type | SE |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.6250 |
| Overall Length | 2.75 |
| Overall Length (mm) | 69.85 |
| Shank Diameter (mm) | 4.76 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Metric Size | 4.76 mm |
| Weldon Flat | No |
| Flute Length (Inch) | 1-5/8 |
| Material | Solid Carbide |