
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/8 (.8750) FC7 Coated 144° Dominator 1505 Series Solid Carbide Drill
- Item Code: 15179-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's solid carbide 1505 Dominator drills are designed for holding tight tolerance holes and often eliminates the need for reaming. Unique geometry features improve surface finishes while enhancing coolant flow and chip removal. Fullerton€™s recommended drill for Steels, Stainless Steels, Super Alloys and Titanium.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 144� Dominator Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Double Margin
- Coolant Through and Solid
- Standard FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -. 0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Cleared Length (mm) | 88.90 |
|---|---|
| Brand | Fullerton |
| Fractional Diameter | 7/8" |
| Overall Length (Inch) | 6 |
| Series | 1505 |
| Cleared Length (Decimal Inch) | 3.5000 |
| Coating/Finish | FC7 |
| Decimal Diameter | 0.8750" |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Overall Length (mm) | 152.40 |
| Shank Diameter (Inch) | 7/8 |
| Flute Length (mm) | 101.60 |
| Point End Type | Notched |
| End Type | SE |
| Flute Length (Decimal Inch) | 4.0000 |
| Metric Diameter | 22.23 mm |
| Point Include Angle (Degrees) | 144 |
| Weldon Flat | No |
| End Type Character Designation | N |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.8750 |
| Shank Diameter (mm) | 22.23 |
| Coolant Through | No |
| Length | 3xD |
| Length Designator | 3xD |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Length (Inch) | 4 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 6.0000 |