
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
E (.2500) Uncoated 118° Series 1510 Solid Carbide Drill - Stub
- Item Code: 15209-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality 2-flute, solid carbide drill can handle a wide variety of materials. These general purpose drills are manufactured consistently to the highest quality standards and tolerances. Offered in multiple sizes, both stub and standard lengths. Preferred design for screw machine and Swiss lathe applications.
Features
Back To Top- 2 Flute
- 25 Degree Helix
- 118 Degree Four Facet Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000 -.0005" / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | None |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Length Designator | 5xD |
| Overall Length (mm) | 63.50 |
| Point End Type | Four Facet |
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Flute Length (mm) | 25.40 |
| Length | 5xD |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2500 |
| Coolant Through | No |
| Overall Length (Inch) | 2-1/2 |
| Weldon Flat | No |
| Flute Length (Inch) | 1 |
| Letter Size | E |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | 1510 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.0000 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| Decimal Size | 0.2500" |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Fractional Size | 1/4" |
| Metric Size | 6.35 mm |
| Point Include Angle (Degrees) | 118 |
| Brand | Fullerton |
| End Type | SE |
| End Type Character Designation | FF |
| Metric/Inch | Inch |