
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, 7° Offset, 20,000 RPM, Front Exhaust, for 1/4-1 Inch W x 18 Inch L (6-25 mm x 457 mm) Belts, Dynafile III Abrasive Belt Tool
- Item Code: 15300-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Excellent for grinding welds, blending and deburring. Dynafile III Abrasive Belt Tool offers all the versatility of our world-famous Dynafile II, while serving up more power (.7 hp / 522 W) for faster material removal.
Features
Back To Top- Tool includes high-efficiency Rubber Drive Wheel, ideal for use with all abrasive belts.
- Includes 15350 Contact Arm for 1" wide x 18" long abrasive belts. Tool grinding head pivots 360 degrees.
- Soft grip handle assembly allows operator to apply additional force to contact wheel. Handle also offers enhanced control and maneuverability.
- Optional safety-lock throttle lever is available.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 1/4-1" (6-25) W x 18" (457) L |
|---|---|
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| Height Inches (mm) | 4-7/8" (124) |
| Motor Style | 7 Degree Offset |
| hp (W) | .7 (522) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,550 (1,382) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Length Inches (mm) | 14-1/4" (362) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Motor Free Speed (RPM) | 20,000 |