
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 (.1250) Solid Carbide, 120°, Series 1535 NC Spotting Drill
- Item Code: 15350-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Designed for fast and accurate spotting on NC machines, these drills are an excellent alternative to Combined Drill & Countersink Tools. With their short flute and overall lengths, no body clearance or back taper, these drills are very rigid allowing higher feeds & speeds. The unique flute design provides several easy regrinds without the need for web thinning. Centering and chamfering can be accomplished in a single operation.
Features
Back To Top- 2 Flutes Cam Relieved
- Available in 90�, 120�, and 150� Point Angles
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard Uncoated
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Available in stock uncoated and with FC-7 coating
- Cutting Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Point Include Angle (Degrees) | 120 |
|---|---|
| Flute Length (Inch) | 5/8 |
| Metric Size | 3.18 mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| Coolant Through | No |
| End Type Character Designation | CAM |
| Brand | Fullerton |
| Length | 3xD |
| Coating/Finish | None |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.6250 |
| Length Designator | 3xD |
| Flute Length (mm) | 15.88 |
| No. of Flutes/Teeth | 2 |
| Overall Length (Inch) | 2-1/2 |
| Overall Length (mm) | 63.50 |
| Shank Diameter (mm) | 3.18 |
| Decimal Size | 0.1250" |
| Material | Solid Carbide |
| Direction of Cut | RH |
| End Type | SE |
| Fractional Size | 1/8" |
| Point End Type | Cam Relieved |
| Shank Diameter (Inch) | 1/8 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Series | 1535 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1250 |
| Weldon Flat | No |