
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, Right Angle, 23,000 RPM, Front Exhaust, for 1/4 Inch - 1 Inch (6-25 mm) W x 24 Inch (610 mm) L Belts, Dynafile III Abrasive Belt Machine
- Item Code: 15360-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Excellent for grinding welds, blending and deburring. Dynafile III Abrasive Belt Tool offers all the versatility of our world-famous Dynafile II, while serving up more power (Straight-Line, .7 hp / 522 W) for faster material removal.
Features
Back To Top- Tool includes high-efficiency Rubber Drive Wheel, ideal for use with all abrasive belts.
- Includes 15368 Contact Arm for 1/4" - 1" (6-25 mm) wide x 24" (610 mm) long abrasive belts. Tool grinding head pivots 360 degrees.
- Soft grip handle assembly allows operator to apply additional force to contact wheel. Handle also offers enhanced control and maneuverability.
- Optional safety-lock throttle lever is available.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 1/4"-1" (6-25) W x 24" (610) L |
|---|---|
| Length Inches (mm) | 12-3/4" (324) |
| Motor Free Speed (RPM) | 23,000 |
| Motor Style | Straight-Line |
| Brand | Dynabrade |
| hp (W) | .7 (522) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Height Inches (mm) | 7-1/8" (181) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,550 (1,382) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Exhaust Type | Front Exhaust |