
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, 7° Offset, 20,000 RPM, Front Exhaust, 5/8 Inch, 3/4 Inchx20-1/2 Inch L (13 mm,19 mm x 521 mm) Belts, Dynafile III Abrasive Belt Tool
- Item Code: 15401-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynafile III Abrasive Belt Tool offers all the versatility of our world-famous Dynafile II, while serving up more power (.7 hp / 522 W) for faster material removal.
Features
Back To Top- Includes 11287 Contact Arm for belts 5/8" or 3/4" wide x 20-1/2" long. Ideal for a variety of applications. Tool does not include side handle, reducing tool weight and allowing greater maneuverability. (53163 side handle is still available as an option.)
- Tool includes high-efficiency Rubber Drive Wheel, ideal for use with all abrasive belts.
- Tool grinding head pivots 180 degrees.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 5/8" (16) or 3/4" (19) W x 20-1/2" (521) L |
|---|---|
| Length Inches (mm) | 15-1/2" (394) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,550 (1,382) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| Height Inches (mm) | 4-7/8" (124) |
| hp (W) | .7 (522) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Motor Free Speed (RPM) | 20,000 |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Motor Style | 7 Degree Offset |