
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, 7° Offset, 20,000 RPM, Front Exhaust, 1/4 Inch, 1/2 Inch W x 24 Inch L (6 mm, 13 mm x 610 mm) Belts, Dynafile III Abrasive Belt Tool
- Item Code: 15420
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynafile III Abrasive Belt Tool offers all the versatility of our world-famous Dynafile II, while serving up more power (.7 hp / 522 W) for faster material removal.
Includes 11702 Contact Arm with unique 4"diameter wheel, for grinding or blending right angle welds and fillit welds. Contact Arm includes hand guide for additional control. Saves time and reduces costs!
Features
Back To Top- Grinds corner welds with no undercutting. Tool accepts belts 24" long, in widths of 1/4"or 1/2".
- Tool grinding head pivots 180 degrees.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 1/4" (6) or 1/2" (13) W x 24" (610) L |
|---|---|
| Height Inches (mm) | 4-7/8" (124) |
| hp (W) | .7 (522) |
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,550 (1,382) |
| Length Inches (mm) | 14" (356) |
| Motor Free Speed (RPM) | 20,000 |
| Brand | Dynabrade |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Motor Style | 7 Degree Offset |