
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 (.3125) FC7 Coated 144° Dominator 1505 Series Solid Carbide Drill - Coolant Through
- Item Code: 15642
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's solid carbide 1505 Dominator drills are designed for holding tight tolerance holes and often eliminates the need for reaming. Unique geometry features improve surface finishes while enhancing coolant flow and chip removal. Fullerton€™s recommended drill for Steels, Stainless Steels, Super Alloys and Titanium.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 144� Dominator Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Double Margin
- Coolant Through and Solid
- Standard FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -. 0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | FC7 |
|---|---|
| Flute Length (Inch) | 2-3/8 |
| Point Include Angle (Degrees) | 144 |
| Coolant Through | Yes |
| Flute Length (mm) | 60.33 |
| Series | 1505 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.3125 |
| Weldon Flat | No |
| Overall Length (Inch) | 4 |
| Shank Diameter (mm) | 7.94 |
| Metric Diameter | 7.94 mm |
| Overall Length (mm) | 101.60 |
| End Type Character Designation | N |
| Flute Length (Decimal Inch) | 2.3750 |
| Cleared Length (mm) | 50.80 |
| Length Designator | 7xD |
| Shank Diameter (Inch) | 5/16 |
| Cleared Length (Decimal Inch) | 2.0000 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.0000 |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Point End Type | Notched |
| Brand | Fullerton |
| Decimal Diameter | 0.3125" |
| End Type | SE |
| Fractional Diameter | 5/16" |
| Length | 7xD |