
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 (.6250) FC7 Coated 144° Dominator 1505 Series Solid Carbide Drill - Coolant Through
- Item Code: 15654
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's solid carbide 1505 Dominator drills are designed for holding tight tolerance holes and often eliminates the need for reaming. Unique geometry features improve surface finishes while enhancing coolant flow and chip removal. Fullerton€™s recommended drill for Steels, Stainless Steels, Super Alloys and Titanium.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 144� Dominator Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Double Margin
- Coolant Through and Solid
- Standard FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -. 0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (Decimal Inch) | 4.0000 |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Point Include Angle (Degrees) | 144 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.6250 |
| Cleared Length (Decimal Inch) | 3.5000 |
| Length | 5xD |
| Metric Diameter | 15.88 mm |
| Point End Type | Notched |
| Shank Diameter (mm) | 15.88 |
| Coolant Through | Yes |
| Decimal Diameter | 0.6250" |
| End Type | SE |
| End Type Character Designation | N |
| Weldon Flat | No |
| Coating/Finish | FC7 |
| Flute Length (mm) | 101.60 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Cleared Length (mm) | 88.90 |
| Overall Length (Inch) | 6 |
| Overall Length (mm) | 152.40 |
| Series | 1505 |
| Brand | Fullerton |
| Length Designator | 5xD |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Length (Inch) | 4 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 6.0000 |
| Shank Diameter (Inch) | 5/8 |
| Fractional Diameter | 5/8" |