
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 (.5000) 3-Flute, Burr Teeth, 90°, TIALN Coated Solid Carbide Series 1566 Poly Drill
- Item Code: 15678
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's solid carbide 1566 Poly Drill series is designed for burr-free drilling of fiberglass, automotive and aerospace composite materials. The patented Poly Drills produce a clean burr-free hole with no breakout, thereby eliminating a secondary operation of sanding or deburring.
Features
Back To Top- 3 Flutes
- 90� Point
- Parabolic Flute
- Burr Teeth
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Standard TiAlN Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -. 0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Series | 1566 |
|---|---|
| End Type Character Designation | N |
| Flute Length (mm) | 38.10 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| End Type | SE |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Number of Flutes | 3 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.5000 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Point End Type | Notched |
| Point Include Angle (Degrees) | 90 |
| Weldon Flat | No |
| Brand | Fullerton |
| Length | 3xD |
| Coolant Through | No |
| Overall Length (Inch) | 6 |
| Overall Length (mm) | 152.40 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/2 |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.5000 |
| Flute Length (Inch) | 1-1/2 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 6.0000 |
| Shank Diameter (mm) | 12.70 |
| Length Designator | 3xD |