
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/32 (.4688) FC7 Coated 144° Dominator 1505 Series Solid Carbide Drill
- Item Code: 15679
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's solid carbide 1505 Dominator drills are designed for holding tight tolerance holes and often eliminates the need for reaming. Unique geometry features improve surface finishes while enhancing coolant flow and chip removal. Fullerton€™s recommended drill for Steels, Stainless Steels, Super Alloys and Titanium.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 144� Dominator Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Double Margin
- Coolant Through and Solid
- Standard FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -. 0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (mm) | 63.50 |
|---|---|
| Length Designator | 3xD |
| Point End Type | Notched |
| Point Include Angle (Degrees) | 144 |
| Shank Diameter (mm) | 12.70 |
| Direction of Cut | RH |
| End Type | SE |
| Overall Length (Inch) | 4-1/2 |
| Brand | Fullerton |
| Cleared Length (mm) | 50.80 |
| Number of Flutes | 2 |
| Coolant Through | No |
| Decimal Diameter | 0.4688" |
| Flute Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| Fractional Diameter | 15/32" |
| Overall Length (mm) | 114.30 |
| Series | 1505 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/2 |
| Cleared Length (Decimal Inch) | 2.0000 |
| Length | 3xD |
| Metric Diameter | 11.91 mm |
| End Type Character Designation | N |
| Flute Length (Inch) | 2-1/2 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.5000 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.5000 |
| Weldon Flat | No |
| Coating/Finish | FC7 |