
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
31/64 (.4844) FC7 Coated 144° Dominator 1505 Series Solid Carbide Drill
- Item Code: 15681-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's solid carbide 1505 Dominator drills are designed for holding tight tolerance holes and often eliminates the need for reaming. Unique geometry features improve surface finishes while enhancing coolant flow and chip removal. Fullerton€™s recommended drill for Steels, Stainless Steels, Super Alloys and Titanium.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 144� Dominator Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Double Margin
- Coolant Through and Solid
- Standard FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -. 0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | FC7 |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.4844" |
| Direction of Cut | RH |
| Overall Length (Inch) | 4-1/2 |
| End Type | SE |
| Overall Length (mm) | 114.30 |
| Point Include Angle (Degrees) | 144 |
| Cleared Length (mm) | 50.80 |
| Flute Length (Inch) | 2-1/2 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Length Designator | 3xD |
| Metric Diameter | 12.30 mm |
| Point End Type | Notched |
| Brand | Fullerton |
| Cleared Length (Decimal Inch) | 2.0000 |
| Number of Flutes | 2 |
| Coolant Through | No |
| Flute Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.5000 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/2 |
| Shank Diameter (mm) | 12.70 |
| Length | 3xD |
| End Type Character Designation | N |
| Flute Length (mm) | 63.50 |
| Fractional Diameter | 31/64" |
| Series | 1505 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.5000 |
| Weldon Flat | No |