
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 (.7500) FC7 Coated 144° Dominator 1505 Series Solid Carbide Drill
- Item Code: 15687
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's solid carbide 1505 Dominator drills are designed for holding tight tolerance holes and often eliminates the need for reaming. Unique geometry features improve surface finishes while enhancing coolant flow and chip removal. Fullerton€™s recommended drill for Steels, Stainless Steels, Super Alloys and Titanium.
Features
Back To Top- 2 Flutes
- 30� Helix
- 144� Dominator Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Double Margin
- Coolant Through and Solid
- Standard FC-7 Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -. 0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Direction of Cut | RH |
|---|---|
| Point End Type | Notched |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.7500 |
| Shank Diameter (Inch) | 3/4 |
| End Type Character Designation | N |
| Overall Length (Inch) | 6 |
| Overall Length (mm) | 152.40 |
| Series | 1505 |
| Coating/Finish | FC7 |
| Flute Length (Inch) | 4 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Coolant Through | No |
| Decimal Diameter | 0.7500" |
| Flute Length (mm) | 101.60 |
| Fractional Diameter | 3/4" |
| Length | 5xD |
| Cleared Length (Decimal Inch) | 3.5000 |
| Length Designator | 5xD |
| Metric Diameter | 19.05 mm |
| Weldon Flat | No |
| Brand | Fullerton |
| End Type | SE |
| Overall Length (Decimal Inch) | 6.0000 |
| Cleared Length (mm) | 88.90 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 4.0000 |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Include Angle (Degrees) | 144 |
| Shank Diameter (mm) | 19.05 |