
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.9MM Diameter AQUAEX Coated 140° SOLID CARBIDE Micro Drill
- Item Code: 1575247
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L9626 Aqua EX Oil Hole 40D - 2.9mm
Features
Back To Top- Carbide Coolant
- Thru Deep Hole Micro Drill
- AQUA EX Coated For High Wear Resistance
- Single Margin Design
- 140° Point Angle
- Precision h6 Ground Shank
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Shank Size | 3 mm |
| Flute Length | 125 mm |
| Overall Length | 170 mm |
| Drill Point Angle | 140 Deg. |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Endmill Type Shank |
| Material | Solid Carbide |