
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/64 (.0469) Uncoated 118° Series 1510 Solid Carbide Drill - Stub
- Item Code: 16007-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's premium quality 2-flute, solid carbide drill can handle a wide variety of materials. These general purpose drills are manufactured consistently to the highest quality standards and tolerances. Offered in multiple sizes, both stub and standard lengths. Preferred design for screw machine and Swiss lathe applications.
Features
Back To Top- 2 Flute
- 25 Degree Helix
- 118 Degree Four Facet Point
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0015�� / +0.000 -0.038mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000 -.0005" / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | None |
|---|---|
| Decimal Size | 0.0469" |
| Material | Solid Carbide |
| Length | 7xD |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.5000 |
| Overall Length (Inch) | 1-1/2 |
| Series | 1510 |
| Shank Diameter (mm) | 1.19 |
| Coolant Through | No |
| Metric Size | 1.19 mm |
| Brand | Fullerton |
| End Type | SE |
| End Type Character Designation | FF |
| Metric/Inch | Inch |
| Shank Diameter (Inch) | 3/64 |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.3750 |
| Flute Length (Inch) | 3/8 |
| Length Designator | 7xD |
| Point Include Angle (Degrees) | 118 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Flute Length (mm) | 9.53 |
| Point End Type | Four Facet |
| Fractional Size | 3/64" |
| Overall Length (mm) | 38.10 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.0469 |
| Weldon Flat | No |