
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#40 (.0980) M42 Cobalt Bright Finish 135° Split Point Series 2340 NAS 907 Jobber Drill
- Item Code: 17125-MORSE
- Brand: Morse Cutting Tools
- Unit Size: 1
Description
List No. 2340 - Cobalt M42 Straight Shank Jobber Length Drills
NAS-907, Aircraft Type J
Made in USA
Features
Back To Top- 135° Self-centering split point eliminates "walking" and reduces thrust.
- Cobalt steel offers increased hardness, toughness, wear resistance and heat resistance.
- Recommended for drilling tough, high tensile strength materials and materials that generate higher cutting temperatures including high alloys steels, ferrous castings, titanium, inconel, stainless steels and other difficult-to-drill materials.
Tech Specs
Back To Top| Shank Diameter | 0.0980" |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| List Number | 2340 |
| Material | Cobalt |
| Point Angle | 135� Split |
| Shank Type | Straight |
| Harmonized Tariff Code | 8207.50 |
| Wire Size | #40 |
| Brand | Morse Cutting Tools |
| Decimal Size | 0.0980" |
| Flute Length | 1-3/8" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Type | Jobber Length Drill |