
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/8 in. Small Diameter 0.022 Crimped Fill 120 Grit Silicon Carbide (120SC) 1/4 in. Arbor Hole Nylox Wheel Brush
- Item Code: 17532
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Small Diameter Wheels - Metal Hub - Crimped Round Silicon Carbide Filament
Tech Specs
Back To Top| Brush Size | 0.022" |
|---|---|
| Diameter | 1-1/8" |
| Hole Size | 1/4" |
| Type | Crimped Round |
| Width | 5/16" |
| Material | Silicon Carbide |
| Trim Length | 1/4" |
| Grit | 120 |
| Product Category | Abrasives |
| Brand | Weiler |
| Max RPM | 10000 |