
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 (.2500) Straight 2-Flute, 135° Notched, Solid Carbide Series 1570 Die Drill
- Item Code: 17538-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
The 1570 series Die Drill (formerly known as Micro Drill) is Fullerton€™s recommended drill for hardened materials with Rockwell greater than 48RC.
Features
Back To Top- 2 Straight Flutes
- 135� Notched Point
- Right Hand Cut
- Straight Flute
- Single Margin
- Standard Uncoated
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000�� -.0005�� / +0.000 -0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000�� -. 0005�� / +0.000 -0.013mm
Tech Specs
Back To Top| End Type | SE |
|---|---|
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2500 |
| Weldon Flat | No |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Brand | Fullerton |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Coolant Through | No |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.0000 |
| Flute Length (mm) | 25.40 |
| Overall Length (Inch) | 2-1/2 |
| Series | 1570 |
| Coating/Finish | None |
| End Type Character Designation | N |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Include Angle (Degrees) | 135 |
| Direction of Cut | RH |
| Length Designator | 5xD |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| Overall Length (mm) | 63.50 |
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Length | 5xD |
| Flute Length (Inch) | 1 |
| Point End Type | Notched |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4 |