
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2-1/2 in. 0.026 Crimped Fill 120 Grit Ceramic (120CG) 5/8 in. Arbor Hole Burr-Rx Small Diameter Wheel Brush
- Item Code: 17556
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler offers the widest assortment of small diameter radial wheels for addressing recesses and internal features, or delivering a targeted brushing action to a specific area on a part. Small diameter Burr-Rx wheels feature Weiler's advanced black ceramic grain filament which delivers up to a 400% greater edge cutting action in comparison to traditional silicon carbide and aluminum oxide filaments for the fastest, most aggressive deburring action for minimum cycle times and maximum media life.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for addressing recesses and internal features
- Ideal for delivering a targeted brushing action
- Weiler's small diameter crimped wire wheels feature a plain arbor hole for use on a variety of portable tools and stationary machines
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 2-1/2" |
|---|---|
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Brand | Weiler |
| Face Width | 1/2" |
| Series | Burr-Rx |
| Trim Length | 11/16" |
| Grain Type | Ceramic |
| Grit | 120 |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Fill Diameter | 0.026" |
| Maximum RPM | 10000 |