
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-3/4 in. 0.008 in. Stainless Steel Fill 1/4 in. Stem Wide Face Stem-Mounted Crimped Wire Wheel
- Item Code: 17608
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 1-3/4" Wide Face Stem-Mounted Crimped Wire Wheel provides a flexible brushing action and consistent performance for demanding light-duty cleaning and deburring applications on stainless steel. The permanently-attached 1/4 in stem are primarily intended for use on high speed die grinders. Although they can also be mounted onto a drill, the speed and power of that tool will decrease the effectiveness of the brush. Featuring Weiler's solid ring construction, these radial wheels are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Provides a flexible brushing action and consistent performance for demanding light duty cleaning and deburring applications
- Crimped wire wheels with a permanently-attached 1/4" stem or shank are primarily intended for use on high speed die grinders
- Although they can also be mounted onto a drill, the speed and power of that tool will light weight the effectiveness of the brush
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial wheels are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire
Tech Specs
Back To Top| Stem Diameter | 1/4" |
|---|---|
| Fill Diameter | 0.008" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Trim Length | 5/8" |
| Face Width | 1/2" |
| Maximum RPM | 20000 |
| Brand | Weiler |
| Diameter | 1-3/4" |
| Fill Material | Stainless Steel |