
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. 0.022 Crimped Fill 120 Grit Silicon Carbide (120SC) 1/2 in. Arbor Hole Small Diameter Nylox Wheel Brush
- Item Code: 17628
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Small Diameter Wheels - Metal Hub - Crimped Round Silicon Carbide Filament
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for addressing recesses and internal features
- Ideal for delivering a targeted brushing action
- Weiler's small diameter crimped wire wheels feature a plain arbor hole for use on a variety of portable tools and stationary machines
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications
Tech Specs
Back To Top| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Maximum RPM | 10000 |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Diameter | 1-1/2" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Trim Length | 1/4" |
| Grit | 120 |
| Face Width | 3/8" |
| Fill Diameter | 0.022" |