
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3-1/4 in. 0.014 in. Steel Fill 1/4 in. Stem Stem-Mounted Knot Wire Wheel
- Item Code: 17681
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 3-1/4" Stem-Mounted Knot Wire Wheel provides a heavy-duty brushing action with some flexibility for demanding deburring applications on steel, armored steel, cast iron, ductile iron and tool steel. The permanently-attached 1/4 in stem are intended for use on CNC,/Milling/Automatic Machines, Die Grinders, Drills, Drill Presses, Right Angle Die Grinders and Straight Grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Provide heavy-duty brushing action with some flexibility
- Ideal for deburring and demanding cleaning applications on somewhat irregular surfaces.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Fill Material | Steel |
| Standard Pack Quantity | 5 |
| Maximum RPM | 25000 |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Trim Length | 5/8" |
| Diameter | 3-1/4" |
| Face Width | 3/8" |
| Fill Diameter | 0.014" |