
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 0.0118 in. Steel Fill 1/4 in. Stem Stem-Mounted Knot Wire Wheel
- Item Code: 17686
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 4" Stem-Mounted Knot Wire Wheel provides a heavy-duty brushing action with some flexibility for demanding deburring applications on steel. The permanently-attached 1/4 in stem are intended for use on CNC,/Milling/Automatic Machines, Die Grinders, Drills, Drill Presses, Right Angle Die Grinders and Straight Grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Provide heavy duty brushing action with some flexibility
- Ideal for demanding cleaning applications on somewhat irregular surfaces
- Knot wire wheels with a permanently-attached 1/4" stem or shank are primarily intended for use on high speed die grinders
- Although they can also be mounted onto a drill, the speed and power of that tool will light weight the effectiveness of the brush
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Face Width | 1/2" |
| Maximum RPM | 20000 |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Trim Length | 7/8" |
| Fill Diameter | 0.0118" |
| Diameter | 4" |
| Fill Material | Steel |
| Standard Pack Quantity | 5 |