
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
BT40-45° Retention Knob
- Item Code: 17803-TECHNIKS
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
All mating surfaces are precision ground. Manufactured to the highest standards for maximum safety and long life. Hardened for maximum longevity.
Tech Specs
Back To Top| Angle | 45° |
|---|---|
| Style | Standard |
| For Use With | BT40 Taper Holders |
| Neck | 10mm |
| Threads | M16 |
| Brand | Techniks |
| Knob Diameter | 15mm |
| Spindle Taper | BT40 Taper Holders |
| Diameter | 23mm |
| Overall Length | 60mm |