
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
BT30-60° Retention Knob
- Item Code: 17806-TECHNIKS
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
All mating surfaces are precision ground. Manufactured to the highest standards for maximum safety and long life. Hardened for maximum longevity.
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 16.5mm |
|---|---|
| Angle | 60° |
| For Use With | BT30 Taper Holders |
| Overall Length | 43mm |
| Style | Standard |
| Brand | Techniks |
| Neck | 7mm |
| Spindle Taper | BT30 Taper Holders |
| Knob Diameter | 11mm |
| Threads | M12 |