
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
BT50-90° Retention Knob
- Item Code: 17816-TECHNIKS
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
All mating surfaces are precision ground. Manufactured to the highest standards for maximum safety and long life. Hardened for maximum longevity.
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 38mm |
|---|---|
| For Use With | BT50 Taper Holders |
| Brand | Techniks |
| Neck | 17mm |
| Angle | 60° |
| Spindle Taper | BT50 Taper Holders |
| Knob Diameter | 23mm |
| Threads | M24 |
| Style | Standard |
| Overall Length | 85mm |