
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter, 5/8 Inch LOC, 2-1/2 Inch OAL Carbide ALtima® Coated TuffCut® XR 5-Flute End Mill with 0.030 Radius
- Item Code: 17850004A
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Tuff Cut® XR - Series 178
Uniquely designed heli-pitch grinding geometry promotes continual, vibration free cutting regardless of depth of cut or width of cut.
ALtima™ is a stronger designed AlTiN coating. It is commonly used on hardened steels, stainless steel, titanium alloy and other difficult-to-machine materials. ALtima™ is a proprietary coating exclusive to M.A. Ford Mfg. Co., Inc.
Features
Back To Top- Designed for extreme productivity
- Gain 20% or more in productivity over 4 flute styles
- Smooth cutting action to eliminate vibration
Tech Specs
Back To Top| Helix | 38° |
|---|---|
| Helix | 38° |
| Material | Solid Carbide |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 2-1/2 Inch |
| Overall Length | 2-1/2 Inch |
| Number of Flutes | 5 |
| Number of Flutes | 5 |
| Brand | MA Ford |
| Brand | MA Ford |
| Fractional Cutting Diameter | 1/2" |
| Fractional Cutting Diameter | 1/2" |
| Series | Tuff Cut® XR |
| Series | Tuff Cut® XR |
| Length of Cut | 5/8 Inch |
| Length of Cut | 5/8 Inch |
| Shank Diameter | 1/2 Inch |
| Shank Diameter | 1/2 Inch |
| Coating | AlTiN |
| Coating | AlTiN |
| Decimal Cutting Diameter | 0.5000" |
| Decimal Cutting Diameter | 0.5000" |
| Radius Decimal | 0.0300" |
| Radius Decimal | 0.0300" |
| Type | End Mill |
| Type | End Mill |