
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. 0.006 in. Steel Fill 1/4 in. Stem Stem-Mounted Concave Crimped Wire Wheel
- Item Code: 17901
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 1-1/2" Stem-Mounted Concave Crimped Wire Wheel provides a flexible brushing action for addressing corners and hard-to-reach areas on steel. The permanently-attached 1/4 in stem are intended for use on CNC,/Milling/Automatic Machines, Die Grinders, Drills, Drill Presses, Right Angle Die Grinders and Straight Grinders. Although they can also be mounted onto a drill, the speed and power of that tool will decrease the effectiveness of the brush. Featuring Weiler's solid ring construction, these radial wheels are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Saucer-shaped radial wheels permanently mounted on a 1/4" stem to provide flexible brushing action for addressing corners and hard-to-reach areas
- Crimped wire wheels with a permanently-attached 1/4" stem or shank are primarily intended for use on high speed die grinders
- Although they can also be mounted onto a drill, the speed and power of that tool will light weight the effectiveness of the brush
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial wheels are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire
Tech Specs
Back To Top| Fill Diameter | 0.006" |
|---|---|
| Stem Diameter | 1/4" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Face Width | 1/4" |
| Maximum RPM | 20000 |
| Brand | Weiler |
| Diameter | 1-1/2" |
| Fill Material | Steel |
| Trim Length | 3/8" |