
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2-1/2 in. 0.014 in. Steel Fill 1/4 in. Stem Stem-Mounted Crimped Wire Radial Wheel
- Item Code: 17962
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 2-1/2" Stem-Mounted Crimped Wire Radial Wheel provides a flexible brushing action and consistent performance for demanding light-duty cleaning and deburring applications on steel. Side plates for a shorter trim length and more controlled brushing action. The permanently-attached 1/4 in stem are primarily intended for use on high speed die grinders. Although they can also be mounted onto a drill, the speed and power of that tool will decrease effectiveness of the brush. Featuring Weiler's solid ring construction, these radial wheels are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Side plates for a shorter trim length and more controlled brushing action in a stem-mounted crimped wire wheel
- Crimped wire wheels with a permanently-attached 1/4" stem or shank are primarily intended for use on high speed die grinders
- Although they can also be mounted onto a drill, the speed and power of that tool will light weight the effectiveness of the brush
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial wheels are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 2-1/2" |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Fill Diameter | 0.014" |
| Trim Length | 9/16" |
| Brand | Weiler |
| Maximum RPM | 20000 |
| Fill Material | Steel |
| Face Width | 7/16" |