
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.5mm Solid Carbide 135° Point Twister® Hi-Roc® Straight Flute Drill
- Item Code: 20005900
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister® Hi-Roc®- Series 200
3X Drill Length
135 Degree Point
Straight Flute
Available with ALtima® Coating
Features
Back To Top- Designed to drill hardened steel in the 42-65 Rockwell C range
- Produces chips without generating excessive heat
- Accurately sized holes are produced without annealing or softening the workpiece
- Reamer type finishes are easily produced
- Both a production drill and salvage or reclaim tool
Tech Specs
Back To Top| Brand | MA Ford |
|---|---|
| Decimal Size | 0.0590" |
| Helix | Straight |
| Length of Cut | 8.0mm |
| Overall Length | 38mm |
| Metric Size | 1.50 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Series | Hi-Roc® |
| Point Angle | 135 |
| Type | Drill |
| Number of Flutes | 2 |