
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0043" Drill DIA x 0.0560" Flute Length Carbide Drill, 2 Flutes
- Item Code: 20043-HARVEY
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
Miniature Drills
Features
Back To Top- Miniature drills down to .002"
- For tools .020? and smaller, there is an intermediate neck diameter as pictured above
- 130° drill point
- Solid carbide
- CNC ground in Germany
Tech Specs
Back To Top| Brand | Harvey Tool |
|---|---|
| Drill Diameter | 0.0043" |
| Neck Diameter | 0.0280" (.7 mm) |
| Flute Length | 0.0560" |
| Overall Reach | 0.4130" |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Point Angle | 130 |
| Flutes | 2 |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Metric | N |
| Coating | UN |