
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/32 Inch Diameter Solid Carbide PowerA Coated 4 Flute, 3/16 Inch LoC, 1/8 Inch Shank, 1.5 Inch OAL, Double-End Endmill
- Item Code: 202-310-1
- Brand: MasterCut
- Unit Size: 1
Description
These Standard Endmill are made from Genuine A-Gr-SiV submicron grain carbide. These General Purpose Solid Carbide End Mills have proven and versatile performance. Each End Mill is MAP certified for quality. These solid carbide end mills are ideal for roughing to finishing operations. MasterCut's Standard Solid Carbide End Mills are to be used in material such as Cermet, Cast Iron, Titanium, Stainless, Steels and Non-Ferrous Materials such as Aluminum and Brass.
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | 3/16" |
|---|---|
| Number of Flutes | 4 |
| Brand | MasterCut |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Coating/Finish | AlTiN |
| Fractional Cutting Diameter | 3/32" |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Type | End Mill |
| Flute Type | Helix |
| Material | Solid Carbide |
| Helix Angle | 30° |