
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
45/64 Inch Diameter, Jobber Drill, 2 flutes, HSS, Steam Oxide Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 205-17.860
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.7031" |
|---|---|
| Overall Length | 191 mm |
| Length of Cut (mm) | 103.21 |
| Drilling Depth | Jobber |
| Metric Size | 17.86 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length (mm) | 130 |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter (mm) | 17.86 |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Fractional Size | 45/64" |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 118� |
| Series | 205 |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Guhring |