
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.3mm Twister® Hi-Tuff®, 135° Point, 12° Helix, Solid Carbide Drill
- Item Code: 20501180
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister® Hi-Tuff® - Series 205
Slow Spiral
135° Point
Features
Back To Top- Designed for drilling stainless steel, tool steels, titanium, nickel base alloys and other high strength ferrous metals
- Screw machine lengths and a heavy web provide extra rigidity and strength
- Web-thinned drill point reduces power requirements, lowers drilling temperatures and extends tool life
- Micrograin 10% cobalt grade.
Tech Specs
Back To Top| Angle | 135° |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Size | 0.0118" |
| Metric Size | 0.30 mm |
| Brand | MA Ford |
| Length of Flute | 5.0mm |
| Helix | 12° |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 38mm |
| Series | Hi-Tuff® |