
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/64 Inch Diameter, Jobber Drill, 2 flutes, HSS, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 206-4.370
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Type H drill is a low helix or slow spiral flute form. The slow spiral is best suited for horizontal drilling applications to improve chip evacuation. This style tool is popular in screw machine applications. The slow spiral also reduces the rake angle at the cutting edge for hard materials. Available in stub and jobbers lengths from stock.
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (mm) | 40.445 |
|---|---|
| Shank Diameter (mm) | 4.37 |
| Decimal Size | 0.1720" |
| Fractional Size | 11/64" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 80 |
| Series | 206 |
| Drilling Depth | Jobber |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length (mm) | 47 |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Guhring |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Size | 4.37 mm |
| Point Angle | 118� |