
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13/64 Inch Diameter, Jobber Drill, 2 flutes, HSS, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 206-5.160
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Type H drill is a low helix or slow spiral flute form. The slow spiral is best suited for horizontal drilling applications to improve chip evacuation. This style tool is popular in screw machine applications. The slow spiral also reduces the rake angle at the cutting edge for hard materials. Available in stub and jobbers lengths from stock.
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (mm) | 44.26 |
|---|---|
| Decimal Size | 0.2031" |
| Drilling Depth | Jobber |
| Flute Length (mm) | 52 |
| Metric Size | 5.16 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 118� |
| Series | 206 |
| Shank Diameter (mm) | 5.16 |
| Brand | Guhring |
| Overall Length (mm) | 86 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Fractional Size | 13/64" |