
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. 0.040 Crimped Fill 120 Grit Silcon Carbide (120SC) 2 in. Arbor Hole Nylox Metal Hub Wheel Brush
- Item Code: 20620
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler also offers abrasive nylon wheels featuring traditional metal hub construction for light duty deburring and finishing in non-production applications
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Ideal for light duty deburring and finishing in non-production applications
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 6" |
|---|---|
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Grit | 120 |
| Maximum RPM | 6000 |
| Standard Pack Quantity | 2 |
| Brand | Weiler |
| Fill Diameter | 0.040" |
| Trim Length | 1-1/2" |
| Face Width | 5/8" |