
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/32 Inch Diameter, Jobber Drill, 2 flutes, HSS, Bright Finish, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 207-5.56
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Type W drill is a high helix or fast spiral flute form the aides in chip evacuation. High helix drills are best suited for aluminum and mild steel applications where chip packing can be a problem. The Type W style drill has been replaced in many applications by the GT100 parabolic style drill.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Shank Type | Straight |
| Brand | Guhring |
| Point Angle | 130� |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Length of Cut (mm) | 48.66 |
| Metric Size | 5.56 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Length (mm) | 57 |
| Series | 207 |
| Shank Diameter (mm) | 5.56 |
| Coolant | without |
| Drilling Depth | Jobber |
| Overall Length (mm) | 93 |
| Fractional Size | 7/32" |
| Decimal Size | 0.2189" |
| Material | High Speed Steel |