
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch Diameter, Jobber Drill, 2 flutes, HSS, Bright Finish, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 207-6.35
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Type W drill is a high helix or fast spiral flute form the aides in chip evacuation. High helix drills are best suited for aluminum and mild steel applications where chip packing can be a problem. The Type W style drill has been replaced in many applications by the GT100 parabolic style drill.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Length of Cut (mm) | 53.475 |
| Number of Flutes | 2 |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length (mm) | 101 |
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Coating/Finish | Bright |
| Shank Type | Straight |
| Metric Size | 6.35 mm |
| Coolant | without |
| Decimal Size | 0.2500" |
| Drilling Depth | Jobber |
| Brand | Guhring |
| Fractional Size | 1/4" |
| Flute Length (mm) | 63 |
| Point Angle | 130� |
| Series | 207 |