
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5.8mm Twister UA, 35° Helix, Carbide Brad & Spur Composite Drill
- Item Code: 20722830
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister® GP - Series 207
Designed for drilling Carbon Fiber Reinforced Polymer (CFRP), graphite and aramid fiber (kevlar) reinforced composite materials.
Features
Back To Top- No delamination.
- Eliminate fuzz or €œfray" at exit.
- Brad and spur point.
Tech Specs
Back To Top| Length of Flute | 28.5mm |
|---|---|
| Decimal Size | 0.2283" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 62mm |
| Brand | MA Ford |
| Helix | 35° |
| Metric Size | 5.80 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | Twister® GP |