
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
CAT 50-Coolant-II 60° Retention Knob
- Item Code: 21005-60C
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
All mating surfaces are precision ground. Manufactured to the highest standards for maximum safety and long life. Hardened for maximum longevity.
Tech Specs
Back To Top| Style | MAS II Coolant |
|---|---|
| For Use With | CAT50 Taper Holders |
| Spindle Taper | CAT50 Taper Holders |
| Threads | 1 - 8 |
| Overall Length | 3.346" |
| Angle | 60° |
| Brand | Techniks |
| Knob Diameter | 0.906" |
| Neck | 0.669" |