
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
CAT50-ANSI-C 45° Retention Knob
- Item Code: 21005-TECHNIKS
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
All mating surfaces are precision ground. Manufactured to the highest standards for maximum safety and long life. Hardened for maximum longevity.
Tech Specs
Back To Top| For Use With | CAT50 Taper Holders |
|---|---|
| Overall Length | 2.30" |
| Style | ANSI |
| Threads | 1 - 8 |
| Brand | Techniks |
| Knob Diameter | 1.140" |
| Neck | 0.820" |
| Angle | 45° |
| Spindle Taper | CAT50 Taper Holders |